Opakowania kartonowe zdobyły szturmem rynek i znalazły zastosowanie praktycznie w każdej branży. Dlaczego? Są lekkie, ekologiczne i dają nieograniczone możliwości projektowania oraz zdobienia. Dodatkowo zabezpieczają przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto idealnie chronią towary podczas transportu i zapobiegają mechanicznym uszkodzeniom. Opakowania kartonowe są także wyjątkowo trwałe. Od czego zależy wytrzymałość pudła z kartonu?

Szczególna budowa, odpowiednie wzmocnienia

Opakowania tekturowe powstają z tektury – najczęściej falistej, charakteryzującej się dużą wytrzymałością. Cecha ta związana jest ściśle z budową tego materiału. Tektura falista zbudowana jest z oddzielnych warstw, które wspólnie tworzą falistą płaszczyznę. Ostateczna wytrzymałość kartonu zależy od ilości i ułożenia oraz gramatury poszczególnych warstw. Im większa liczba warstw o wysokiej gramaturze, tym tektura będzie sztywniejsza, a więc i bardziej odporna na przebicia czy wgniecenia. Istotna jest także grubość materiału, oznaczana jako klasa E, B i C. Wytrzymałość opakowań kartonowych zwiększa się także przez wykorzystanie dodatkowych rozwiązań, mających wpływ na wzmocnienie konstrukcji. Należą do nich dodatkowe zabezpieczenia, takie jak folia stretch, obwoluty lub taśma klejąca. Ponadto wszelkie pomocnicze przekładki, kratownice, kątowniki zwiększają wytrzymałość opakowania. Trwałość kartonu zmienia się także w zależności od sposobu jego zamykania.

Z czego wynika popularność opakowań z kartonu?

Przede wszystkim pudełka z kartonu są tańsze od tych wykonanych z tworzyw sztucznych, a przy tym niemal całkowicie biodegradowalne. Z kartonu można wykonać opakowania w różnych wielkościach i rodzajach. Materiał ten łatwo nadrukować, co umożliwia wzbogacenie pudła w znak towarowy lub grafikę. Karton jest lekki, więc nie wpływa na ogólną wagę ładunku, a przy tym wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne.