Przekładki kartonowe powstają z kilkuwarstwowej tektury, a więc skutecznie zabezpieczają towar przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki przekładkom siły nacisku oddziałujące na towar rozkładają się w sposób równomierny i ryzyko zgniecenia zawartości opakowania zostaje ograniczone do minimum. Przekładki kartonowe produkowane są w wielu rozmiarach i kształtach, a więc można je dopasować nawet do najbardziej nietypowych towarów. Z użyciem przekładek zdecydowanie zwiększa się funkcjonalność zwykłych kartonowych opakowań. Właściwie dobrane przekładki do kartonów tworzą warstwę amortyzującą i oddzielają od siebie różne produkty.

Podstawowe zastosowanie przekładek z kartonu

Przekładki kartonowe stosowane są do składowania i transportowania różnych artykułów. Służą do przedzielania poszczególnych warstw towarów w celu ich zabezpieczenia. Pełnią funkcje amortyzatora i chronią przed stłuczeniami oraz wzmacniają ściany i dna opakowań kartonowych. Przekładki z tektury wykorzystuje się także do przekładania towarów na paletach, co stabilizuje i zabezpiecza ładunek przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi, o jakie nietrudno w czasie transportu. Przekładki z kartonu są lekkie i wytrzymałe, a więc z powodzeniem mogą zastąpić sklejki i plastik.

Rodzaje przekładek z tektury

Klasyczną wersją przekładki kartonowej jest arkusz tektury z wielowarstwowej tektury falistej. Przekładka jest dość gruba i sztywna, ponieważ powstaje z tektury o dużej gęstości – zwykle stosuje się papier o gramaturze co najmniej 600 g/m2. Innym rodzajem przekładek są kratownice zbudowane z arkusza o określonej liczbie nacięć oraz przekładki o strukturze plastra miodu składające się z trzech warstw, spośród których część środkowa jest ułożona w sposób prostopadły do reszty.