Od wału karbującego do materiału biodegradowalnego - historia tektury falistej
- Szczegóły
Surowcem do produkcji tektury falistej jest papier. Został on wynaleziony w Chinach, w około 107 roku przez Tsai Lunę. Papier początkowo stosowany był wyłącznie w Azji, a dopiero później dotarł do Europy. Na starym kontynencie pierwsza papiernia powstała w Hiszpanii w 1154 roku, a w Polsce w 1419 r. Skąd więc tektura?
Początki tektury
Początkowo w XVI wieku tektura służyła jako kryza, a więc kołnierz umieszczany pod szyją, wykonany z marszczonego papieru. Jednak pierwszy pofalowany papier został wytworzony przez maszynę w Anglii w 1856 roku. Proste urządzenie składało się z dwóch karbowanych rolek, przez które przepuszczany był papier. Tektura wtedy stosowana była głównie w modzie - do usztywniania bardzo modnych wtedy kapeluszy.
Jednak tektura jako opakowanie posłużyła dopiero w 1871 roku. Amerykanin Albert L. Jones jako pierwszy wykorzystał ją do zabezpieczenia przedmiotów. Kilka lat później Olivier Long opatentował łączenie warstw tektury za pomocą kleju, co przyczyniło się do produkcji tektury dwuwarstwowej. A po wynalezieniu w 1882 roku trójwarstwowej tektury, jej zastosowanie znacznie się rozszerzyło się na całą Europę. W 1895 powstała pierwsza tekturnica, a z kolei w 1909 po raz pierwszy naniesiono nadruk za pomocą gumowej formy drukowej.
Zbliżając się do czasów współczesnych, ważnym momentem w historii tektury było powstanie FEFCO - Europejskiej Federacji Producentów Tektury. Organizacja powstała w 1952 roku w Brukseli, a jej osiągnięciem było opracowanie katalogu konstrukcji opakowań, który umożliwia komunikację między producentami, a odbiorcami opakowań tekturowych.
Tektura falista dzisiaj
Współcześnie tektura falista jest jednym z najważniejszych materiałów opakowaniowych. Wykorzystywana jest do pakowania i transportu towarów o różnym przeznaczeniu: od żywności i elektroniki, po meble i części do samochodów. Tektura falista jest również wykorzystywana w budownictwie i przemyśle.
To także materiał ekologiczny, który wytwarzany jest z papieru jako z produktu wtórnego. Tektura falista jest również biodegradowalna, co oznacza, że po jej zużyciu może zostać rozłożona przez mikroorganizmy.
Niewątpliwie to materiał o wielu zaletach: lekki, wytrzymały ekologiczny i o szerokim zastosowaniu. Dzięki temu tektura falista jest jednym z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych na świecie.