Pudełka fasonowe czy klapowe? Wybieramy!
- Szczegóły
Pudełka kartonowe z tektury falistej różnią się między sobą nie tylko wielkością, czy jakością, ale także fasonem. Ten ostatni podział zakłada dwa warianty kartonów: fasonowe oraz klapowe. Które z nich nie wymagają sklejenia? Jaki karton najlepiej sprawdzi się dla naszych potrzeb? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tych dwóch rodzajach pudełek kartonowych.
Pudełka klapowe – wszechstronne i łatwe do złożenia
Są to najczęściej wybierane kartony ze względu na łatwość ich składania/rozkładania, jak również niską cenę. Kartony klapowe (american box, RSC) wykonuje się z kawałka tektury, nie generując dużej ilości odpadów oraz minimalizując zużycie surowca. Ich produkcja odbywa się za pomocą maszyny typu slotter. Nazwa kartonu pochodzi od klap, które tworzą dno oraz nakrycie. Możemy je zakleić taśmą ręcznie bądź na automatycznej zaklejarce.
Ten rodzaj kartonu może spełniać wiele funkcji, dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów wewnętrznych, jak np. owijki czy wkładki, które oddzielą od siebie wkładane do pudełka przedmioty. Pudełka klapowe, które z łatwością możemy rozłożyć na płasko, zajmują mało miejsca, dlatego możemy je składować nawet w niewielkim pomieszczeniu. Sprawdzą się do pakowania, przewożenia oraz przechowywania różnych przedmiotów.
Pudełka fasonowe – możliwość łatwej personalizacji
Kartony fasonowe (wykrojnikowe) nie wymagają klejenia, a dodatkowo mamy możliwość spersonalizowania jego kształtu, dodania otworów czy uchwytów. Do ich produkcji używany jest wykrojnik, który pozwala uzyskać kartonik o dowolnym fasonie i kształcie. Najczęściej stosuje się wykrojniki płaskie, składające się z:
- noży tnących,
- noży bigujących,
- noży perforujących.
Pudełka fasonowe znajdują swoje zastosowanie między innymi w gastronomii (do pakowania fast foodów na wynos), czy w handlu, gdzie sprawdzają się jako opakowania dla produktów.
Na pudełku fasonowym możemy umieścić:
- spersonalizowany nadruk,
- logo firmy (pieczątkę lub w formie naklejki).