+48.523242010

PL | EN

Co warto wiedzieć o papierze?


podział papierówGłównym surowcem do produkcji tektury falistej jest papier. Ze względu na zastosowanie oraz właściwości papier możemy podzielić na dwie grupy:

Linery w zależności od właściwości dzielą się na grupy:

Kraftliner, czyli papier siarczanowy wytwarzany jest głównie z masy celulozowej (włókien pierwotnych) z niewielkim dodatkiem masy makulaturowej. Główną jego zaletą są parametry wytrzymałościowe, które są najlepsze spośród linerów. Kraftlinery mają barwę szarą oraz białą. Biały kraftliner występuje pod nazwą topliner. Testlinery to papiery dwuwarstwowe składające się w głównej mierze z masy makulaturowej (nawet w 100%). Mogą być w kolorze naturalnym bądź barwione. Do bardziej zaawansowanych nadruków produkuje się testlinery białe powlekane. Poza opisanymi wyżej standardowymi papierami występują materiały o specjalnych właściwościach.

Należą do nich:

Flutingi dzieli się na dwie grupy:

W celu sklejenia poszczególnych warstw tektury używa się kleju skrobiowego. Jego główną zaletą jest biodegradalność i pochodzenie z odnawialnych źródeł. Najczęściej uzyskiwany jest z kukurydzy, pszenicy, rzadziej z ziemniaków.

«powrót