+48.523242010

PL | EN

Rodzaje pudeł z tektury falistej.


rodzaje pudeł z tektury falistejPudła z tektury falistej są najlepszą i najtańszą formą opakowania wyrobu gotowego przeznaczonego dla klienta. Są idealnie do niego dopasowane, co ułatwia magazynowanie i logistykę. Chronią produkt przed uszkodzeniem. Stanowią bezpłatną powierzchnię reklamową dla producenta, przez co są łatwo identyfikowalne i szybko trafiają na półki sklepowe. Im opakowanie bardziej kolorowe i dobrze wykonane tym większe u klienta przekonanie, że produkt w nie zapakowany musi być równie perfekcyjny. Opakowania z tektury falistej przyczyniają się bez wątpienia do ochrony środowiska. Wykonywane są z zasobów w 100% odnawialnych, nadają się do recyklingu i są całkowicie biodegradowalne.

Opakowania z tektury można podzielić na dwa typy w zależności od ich konstrukcji:

Oba rodzaje opakowań mogą występować bez nadruku, z nadrukiem fleksograficznym (najbardziej popularnym) i nadrukiem offsetowym (pudła kaszerowane).

Pudła klapowe

Pudła klapowe są to najprostsze pod względem konstrukcji opakowania, które pełnią głównie funkcje ochronną i transportową. Pudła mogą zawierać np. uchwyty transportowe, aby ułatwić przenoszenie opakowania wraz z jego zawartością lub otwory wentylacyjne. Mogą być klejone, szyte, szyto-klejone, bez nadruku, lub z nadrukiem fleksograficznym. Nazywane są także pudłami klasycznymi, american box, RSC (Regular Slotted Container) lub FEFCO 0201.

Pudła wykrojnikowe

Pudła wykrojnikowe, nazywane także pudłami fasonowymi, mają bardziej skomplikowaną konstrukcję niż pudła klapowe. Są wykonywane wg indywidualnych potrzeb klienta i dopasowane do produktu, który jest w nie zapakowany. Pudełka fasonowe składa się ręcznie lub są sklejone w taki sposób, aby rozkładały się automatycznie. Wykonanie ich w przeciwieństwie do pudeł klapowych wiąże się z zastosowaniem dodatkowego oprzyrządowania w postaci wykrojnika. Wykrojnik jest to sklejka z osadzonymi na kształt pożądanego pudła nożami tnącymi, bigującymi i perforującymi, oklejonymi gumami amortyzującymi i wypychającymi.

Istnieje kilka standardów wg których można określić rodzaj opakowania. Najczęściej wykorzystywany do tego celu jest katalog FEFCO (European Federation of Corrugated Board Manufacturers). Kod FEFCO to czterocyfrowy symbol, który służy do oznaczenia wzoru opakowania. Federacja FEFCO rozróżnia następujące rodzaje opakowań:

«powrót