+48.523242010

PL | EN
2019-10-10

Tektura falista - rodzaje i zastosowanie


Tektura falista - rodzaje i zastosowanie

Tektura powstaje po sklejeniu dwóch lub więcej warstw pofalowanej masy papierniczej. Do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, makulatury i szmat. Tektura nie nadaje się do pisania, ale idealnie nadaje się do druku offsetowego i fleksograficznego. Wyróżniamy następujące gatunki tektury:

Wyróżnia się tekturę litą i falistą, która powstaje z połączenia od dwóch do siedmiu warstw linerów, gdzie warstwa środkowa (fluting) jest falowana. Dzięki temu pofalowaniu arkusz tektury zwiększa swoją sztywność. Tektura falista głównie używana jest do produkcji kartonów i w produkcji najpopularniejsze są następujące typy fal w tekturach trzywarstwowych:

Ze względu na liczbę warstw wyróżniamy cztery rodzaje tektury falistej:

Zastosowanie tektury falistej jest wszechstronne. Może ona posłużyć nam m.in. jako:

Nasze opakowania z tektury falistej są całkowicie biodegradowalne i podlegają procesowi recyklingu. Dlatego przyjazne są środowisku.

Natomiast tektura lita meblowa (tapicerska) wykorzystywana jest głównie w przemyśle meblarskim i posiada unikalne właściwości (wygina się w każdą stronę). Przede wszystkim jest całkowicie ekologiczna, gdyż wytwarzana jest w 100% w procesie recyklingu makulatury.

«powrót