Choć może się wydawać, że przechowywanie opakowań kartonowych to prozaiczne zadanie, to miejsce i warunki składowania mogą mieć wpływ nie tylko na żywotność kartonu, ale również jego zawartości. Oprócz tego zadbany karton może nam jeszcze wielokrotnie posłużyć, co jest również ważnym aspektem w kwestii dbałości o środowisko. W tym artykule przyjrzymy się, jak najlepiej przechowywać opakowania kartonowe, aby służyły nam jak najdłużej. Oto najważniejsze zasady.

Wybierz odpowiednie miejsce przechowywania

Miejsce, w którym będziemy przechowywać opakowania kartonowe powinno być suche i czyste. Karton chłonie wilgoć, która może doprowadzić do jego uszkodzenia bądź deformacji. Z tego powodu warto unikać miejsc narażonych na wysoką wilgotność, takich jak piwnice czy nieogrzewane pomieszczenia. Zalecamy również przechowywać kartony z dala od bezpośredniego źródła ciepła lub światła słonecznego, które mogą osłabić jego strukturę.

Wilgotność jest drugim ważnym czynnikiem do rozważenia. Opakowania kartonowe są podatne na absorpcję wilgoci, dlatego wilgotność w miejscu ich przechowywania powinna oscylować w granicach 30-70%. Unikajmy umieszczania ich na wilgotnych powierzchniach czy bezpośrednio na podłodze. W przypadku dysponowania magazynem, idealnym rozwiązaniem jest ułożenie kartonów na wodoodpornej folii lub paletach, by unikać kontaktu z wilgocią.

Ważne jest również, aby zarówno wartość wilgotności, jak i temperatury gwałtownie się nie wahały.

Puste kartony składuj złożone

Aby zaoszczędzić miejsce, opakowania kartonowe najlepiej przechowywać w formie złożonej. W ten sposób wydłużasz też żywotność opakowań. Pamiętaj o zachowaniu odstępu między nimi, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Folia stretch, kartonowe przekładki i taśmy spinające

Często stosuje się folię stretch do dodatkowego zabezpieczenia kartonów i opakowań z tektury, a także kartonowe przekładki. Ponadto, aby utrzymać opakowania w jednym miejscu, używa się taśm spinających. Zaleca się jednak, aby nie usuwać tych zabezpieczeń do momentu, gdy nie będziemy chcieli użyć ponownie opakowań.